Alaçatı’da Gidilebilecek 5 Plaj

  • Alaçatı Halk Plajı

Alaçatı Halk Plajı, Alaçatı Port’tan Ovacık’a doğru giden yolun üzerinde bulunuyor. Ücretsiz bir halk plajı olduğu için Alaçatı’da oldukça biliniyor. Kumsalında hiç taş yok demek isterdik ama bolca çakıl taşı bulunuyor, dolayısıyla yanınıza bir çift deniz ayakkabısı almayı düşünebilirsiniz. Burada herhangi bir tesis bulunmuyor, o yüzden eğer denize burada girmeyi düşünüyorsanız kendinize bir beslenme çantası hazırlayıp yanınıza temel ihtiyaçlarınızı almanız şart. Plajın yakın çevresinde maalesef market bulunmuyor ama denizinin temizliği ve berraklığı sebebiyle çokça tercih ediliyor.

  • Çark Plajı

Çark Plajı, Alaçatı Port’ta bulunuyor. Hatta tam da sörf okullarının eğitim parkurlarının arasında diyebiliriz. Plajın belli bir kısmı rüzgar sörfü yapanlar için ayrılmış. Sörfçülerin mesken tutmasından da anlayacağınız üzere, sezonda burası oldukça rüzgarlı. Güneşlenmek isteyenler için bu güzel bir artı, çünkü rüzgar sayesinde sanki bir teknenin tepesindeymişsiniz gibi hiç fark etmeden yanabiliyorsunuz. Burası tam bir beyaz ten düşmanı. Denizinin çok süper olduğunu söylersek yalan olur, kötü de değil ama burayı orta kalitede olarak tanımlamak en doğrusu sanırız. Duş, soyunma kabini, market gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunuyor.

  • Piyade Plajı

Burası da tıpkı Alaçatı Halk Plajı gibi Alaçatı Port’tan Ovacık’a giden yolun üzerinde, Çark Plajı’nın hemen yanında bulunuyor. Piyade Plajı’nın çevresinde o çok hareketli beach clublardan bulunuyor ama bu koya giriş için bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Sadece bu etrafta bulunan beach clublar yüzünden koya aracınız ile giremiyorsunuz, biraz yürümeniz gerekiyor. Buranın denizi Çark Plajı’na kıyasla çok daha temiz, ama sıcak deniz seviyorsanız karnınıza ağrılar saplayacak derecede soğuk. Yemek yemek, tuvalet ve duş kullanımı gibi ihtiyaçlarınızı koyun etrafındaki işletmelerden karşılayabilitsiniz, ücretini ödeyerek tabi.

  • Kleopatra Plajı

Kleopatra Koyu’nun bir diğer adı da Güvercinlik Koyu, ama ilk ismi daha havalı olduğu için biz Kleopatra Koyu olarak hitap etmek istiyoruz kendisine. Konum olarak Deliklikoy’dan Ovacık tarafına doğru giderken takip ettiğiniz yolda, tepenin ardından sonra ilk göreceğiniz koyda bulunuyor. Özellikle plajının kumluk olması sayesinde çocukların rahatlıkla oynayabileceği bir plaj olduğunu belirtelim. Denizi karın ağrıtacak derecede soğuk, ancak çok temiz. Plajda bir işletme veya market falan bulunmuyor, yalnızca koydaki bir sitenin sakinlerinin kullandığı şezlonglar ve şemsiyeler var.

  • Ilıca Plajı

Alaçatı’ya 2,5 kilometre uzaklıkta olan Ilıca Plajı, Seyahat Ekspresi ekibi olarak bizim en sevdiğimiz plajlardan biri. Halk plajı olduğu için maalesef ki genelde çok kalabalık, özellikle de hafta sonları. Daha erken saatlerde giderseniz hem daha sakin bir denizle karşılaşırsınız, hem de daha az kalabalığa maruz kalırsınız. Denizin içinde bulunan sıcak su kaynakları sayesinde Çeşme’nin o soğukluğuyla bilinen denizinin soğuğu biraz kırılıyor burada. Çok güzel bir kumsalı, sığ ve temiz bir denizi var Ilıca Plajı’nın. Aldığımız duyuma göre de biz gitmeyeli belediyenin yeni yaptığı düzenlemeler sayesinde çok daha düzgün olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü