Salda Gölü Gezi Rehberi

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı olan, güzeller güzeli bir göl. Hatta mutlaka buraya “Türkiye’nin Maldivleri” veya “Saldivler” gibi yakıştırmalar yapıldığını da duymuşsunuzdur. Salda Gölü’nün geçtiğimiz birkaç senede bu kadar popüler hale gelmesindeki ilk sebep tartışmasız olarak Instagram olsa da, Salda’nın gezmeye oldukça elverişli konumu da buna sebep gösterilebilir demek hiç de yalan olmaz. Biz geçtiğimiz yaz İstanbul’dan başlayan upuzun bir roadtrip ile önce Pamukkale’ye, Salda’ya, Antalya’ya ve Bodrum’a uzanan bir rotayla gezmiştik. Sizler de buraya kadar gelmişken böyle bir rota takip edebilir, bu rotaya Isparta’da bulunan Kuyucak Köyü’nü ekleyebilir (Lavanta Kokulu Köy yazımızı okumak için buraya tıklayın!) veya hiç zahmete girmeden bizim Salda Turu’muza katılabilirsiniz. Salda’yı bizimle gezmek ve tur programımız hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın!

Eğer kendi imkanlarınızla buraya gelecekseniz, yapacağınız en mantıklı şey Denizli’de bulunan Çardak Havalimanı’na uçmak olacaktır, şayet Denizli’nin havalimanından Salda Gölü yaklaşık olarak 50km. Salda hakkında gerçek fikrimizi söylememiz gerekirse, yola sadece Salda’yı görmek için çıkmak pek de mantıklı bir fikir olmayacaktır. Dolayısıyla biz şoförlüğüne güvenen bir arkadaşınızla (herkesin böyle bir arkadaşı vardır, böyle bir arkadaşınız yoksa “kendine güvenen şoför” sizsinizdir) görmek istediğiniz birkaç yeri daha kapsayan bir rotaya çıkmanızı önerebiliriz! Eğer uçakla gelecekseniz, Denizli’nin veya Burdur’un otogarlarından Yeşilova civarına giden otobüsler de bulunuyor. Yeşilova’da indikten sonra, zaten Salda’ya nasıl gideceğinizi kime sorsanız söylerler.

Salda Gölü’nü bu kadar popüler yapan bir başka şey de bu gölde yüzülebiliyor olması. Gerçi burada yüzmek ne kadar iyi bir fikir, tartışılır… Salda’ya gittiğimizde bizi en çok düşündüren şeylerden bir tanesi, gölde su yılanlarının bulunuyor olmasıydı. Aynı zamanda göldeki kumun killi yapısından dolayı bazı yerlerde inanılmaz derinleşebildiğini ve zaten birkaç sefer burada boğulma olaylarının yaşandığını da duymuştuk. Dolayısıyla bize sorarsanız, Salda Gölü yüzme keyfi yapmak için en uygun diyebileceğimiz noktalardan pek sayılmaz. Ancak su yılanlarıyla arkadaşlık kurabileceğinize inanıyorsanız, tatlı suda yüzmenin tadı da bir başka oluyor tabi ki.

Kumun killi yapısından bahsetmişken, bunun cilde çok iyi geldiğini de belirtmeden edemeyeceğiz, zaten Salda Gölü’nün meşhur kumları da beyaz renkte olduğu için burada bronzlaşmak da çok kolay. Biz sizin yerinizde olsak gider önce cildimize peeling yapar, sonrasında da Salda’nın beyaz kumlarında bir güzel güneşlenirdik! Biz cesaret edememiştik ancak eğer siz Salda’da yüzmekte ısrarlıysanız, Yeşilova Halk Plajı, Doğanbaba Halk Plajı ve Orman Plajı bunu daha güvenli bir şekilde yapabilmeniz için belirlenmiş alanlardan. Siz yine de kıyıdan kıyıdan yüzün…

Salda Gölü’nün bir başka işlevi de kamp alanı olarak kullanılabilmesi, burada kamp yapabileceğiniz iki yer yukarıda bahsettiğimiz

Doğanbaba Halk Plajı ve Yeşilova Halk Plajı. Bir tık daha konforlu bir kamp hayalindeyseniz, Yeşilova’da kiralanabilecek bungalov ve çadırlar da bulunuyor. Zaten Yeşilova Plajı, Doğanbaba Plajı’na göre de daha çok tercih ediliyor. Bunun sebebi de orada temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz veya yemek/içecek alabileceğiniz bir tesis bulunması. Salda’yı uzaktan sevmenin aşkların en güzeli olduğunu düşünüyorsanız da Yeşilova’da konaklayabileceğiniz birkaç otel bulunuyor, hepsi oldukça ortalama oteller oldukları için ve bizim denemeye fırsatımız olmadığı için size de spesifik bir yer öneremiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü