Suluada Gezi Rehberi

Tıpkı Salda Gölü gibi, Instagram’ı son zamanlarda popülerliğiyle sallayan bir diğer yer de Suluada. Akdeniz’in Maldivleri olarak bilinen bu güzel ada, Antalya Kumluca’ya bağlı olan Adrasan’ın açıklarında bulunuyor. Özellikle bu adanın oldukça bakir ve sessiz sakin olması bizlerin de ilgisini çekmeyi başardı, şayet Antalya’ya gelip de bu kadar güzel bir plajı görmeden dönmek bizce çok yanlış olur.

Adrasan ve Gelidonya Burnu ‘nun arasında, kıyıdan yalnızca birkaç kilometre uzakta konumlanan Suluada’ya ulaşmanın tek yolu deniz yolunu kullanmak; yani bir tekne turuna katılmak. Burada herhangi bir tesis veya işletme bulunmayışı sebebiyle olsa gerek, adanın güzelliği hiç bozulmadan kalabilmiş. Suluada’nın iki farklı sahili var ve bu bembeyaz kumlu iki sahil de birbirinden güzel. Bize sorarsanız ‘’Maldivler’’ yakıştırmasını Salda Gölü’nden daha bile çok hak ediyor!

Suluada’nın ismini ‘’Suluada’’ yapan şey ise adadaki tatlı su kaynağı. Hatta bu kaynak suyunun şifalı olduğuna dair konuşmalara da şahit olduk. Bir şehir efsanesine göre de böbrek taşı probleminiz varsa bu sudan içmek taşları dökmenize de yardımcı oluyormuş. Suluada’yı ziyaret etme fırsatı bulursanız, civardaki balıkçıların uzun seneler boyunca tatlı su ihtiyaçlarını karşıladıkları bu suyun tadına bakmayı kesinlikle unutmamalısınız. Eğer denizin sakin bir gününe denk gelirseniz, sadece adanın etrafında dolanırken bile suyun 25-30 metre altına kadar görebilmeniz mümkün. Zaten denizin o muazzam turkuaz rengi o kadar güzel ki, gözlerinizi alabilmeniz de pek mümkün değil. Suluada’nın üzerindeki yeşilliklerde bir keçi sürüsüyle karşılaşırsanız sakın şaşırmayın, kendileri buranın sakinlerinden.

Tekne turuna katılmışken sadece Suluada’yı değil, aynı zamanda adanın etrafında bulunan birçok sualtı mağarasını görme şansı da buluyorsunuz. Buradaki sualtı mağaraları insana o kadar güzel görüntüler ve renkler sunuyor ki, kendinizi bambaşka bir dünyaya girmiş gibi hissediyorsunuz. Özellikle mağaranın içinde yüzmek isterseniz, doğal resif bölgesi olan bu ada çok zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğu için, birçok farklı tür deniz canlısıyla ve birbirinden güzel balıklarla zaman geçireceksiniz. Deniz gözlüklerinizi, paletlerinizi ve varsa su altı kameranızı da yanınıza almayı unutmayın, bizden söylemesi.

Bahar ayları gelip gönül yayları da gevşemeye başlayınca, Suluada’ya sizi aşık edecek tekne turları da başlıyor ve yaz sonunda havalar bozmaya başlayana kadar devam ediyor. Suluada’ya gitmek isterseniz, Adrasan’dan her gün kalkan tekneleri kullanabilirsiniz. Biz tercihimizi Koray Kaptan’dan yana kullandık ve turumuzdan çok da memnun kaldık. Sabah 10.00’da yola çıktığımız tekne yolculuğu, saat 17.00 sularında sona ermişti. Özellikle yoğun sezonda Suluada’ya ilgi çok fazla olduğu için mutlaka rezervasyonunuzu yaptırın. Eğer fırsatınız varsa, kırmızı sezondan ziyade haziran/eylül aylarında buraya gelmenizi önerebiliriz. Temmuz ve ağustos aylarında buralar inanılmaz kalabalık olduğu için adanın keyfini tam olarak sürmeniz mümkün olmuyor. Genelde tekne turlarında sizi götürdükleri yerler Suluada Plajları, Tatlı Su Kaynağı, Mağara Geçidi, Amerikan Koyu ve Adrasan Feneri oluyor. Siz yine de Adrasan’daki teknelerle bir konuşursanız, daha farklı yerlere götüren bir tekneye de binebilirsiniz. Hala bir kararsızlık yaşıyorsanız, o zaman siz en iyisi bu işi bize bırakın ve Suluada Turumuza katılın!

Suluada’da kamp yapmak mümkün mü derseniz, evet mümkün. Ancak burada herhangi bir işletme bulunmadığı için herhangi bir acil durumda veya hızlıca karşılamanız gereken bir temel ihtiyaç anında burada kamp yapıyor olmak sizi biraz zor duruma düşürebilir. Yine de burada kamp kurmak konusunda ısrarcıysanız, bir balıkçı teknesiyle veya tur düzenleyen teknelerden birinin kaptanıyla anlaşarak sizi adaya bırakıp, istediğinizde geri almasını isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü