Yedigöller Kamp ve Gezi Rehberi

Yedigöller’in lafı geçtiğinde bile içimizi kaplayan değişik bir huzur oluyor nedense. Ormanının güzelliğinden de olabilir, göllerinin güzelliğinden de. Aslında orada yapacak hiçbir şey yok gibi görünse de, günübirlik olarak orman havası alıp güzel bir yürüyüş yapmak için de, kamp çantamızı toparlayıp bir ya da birkaç gecemizi orada geçirmek için de oldukça uygun bir yer.

Yedigöller Batı Karadeniz Bölgesinde, Bolu’nun il sınırları içinde kalıyor. Yedigöller Milli Parkı’nda 7 tane heyelan gölü ve bu göllerde yaşayan alabalıklar bulunuyor. Sırasıyla Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl şeklinde ziyaret edilebilir. Parka girdiğiniz anda etrafınızı çevreyen o koskoca ağaçlar ve temiz hava gerçekten baş döndürecek kadar güzel.

Biz açıkçası kamptan pek anlamadığımız için Yedigöller’i günübirlik olarak ziyaret etmeyi tercih ettik. Bu günübirlik geziler için İstanbul’dan kalkan bir sürü tur bulmanız mümkün, hem de gayet cüzi fiyatlara. Yol yaklaşık 3,5 saat sürüyor ve Yedigöller Milli Parkı’nı gezmeniz sadece birkaç saat alıyor. Yolda giderken izleyeceğiniz manzara da, yolun sonunda karşılaşacağınız güzellik de o yola değer 😊 Ayrıca Yedigöller’e giden yolun çok kötü ve virajlı olduğunu da belirtelim,  sürücülüğünüze güvenmiyorsanız özellikle kışın buraya kendi aracınızla gitmemenizi öneriyoruz.

Yedigöller Milli Parkı’na giriş ücreti; yayalar için 4 TL, otomobil ile 12 TL, kamp yapacaksanız ise çadır başına 20 TL ödüyorsunuz. Tur satın alırsanız zaten giriş ücreti de içine dahil oluyor. Göllere sıfır şekilde kamp yapmanız mümkün ama konaklama için tek seçeneğiniz çadırlar değil, milli parkın içinde kiralayabileceğiniz çok şeker bungalovlar da bulunuyor.

Eğer günübirlik piknik için arabanızla gelecekseniz alacaklarınızı Bolu’nun merkezinden almanız gerekiyor çünkü milli parkta ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Gerçi duyduğumuz kadarıyla öyle bir tesis varmış ama içeride alabileceğiniz pek bir şey yokmuş. Park içersinde mangal yapmak yasak. Zaten turla geldiyseniz böyle bir ihtiyacınız olmayacak çünkü tur fiyatına genellikle öğle yemeği de dahil oluyor.

Parkın içinde belirli bir yürüyüş parkuru bulunmuyor, arabaların da geçebildiği bir yoldan yürüyorsunuz. İçeride göller dışında Kapankaya ve Manzara adlı 2 adet seyir terası bulunuyor. Geyik ve Alabalık Üretme İstasyonları, ve toprak yollardan ulaşabileceğiniz Şelale, Gülen Kayalar ve Bataklık var. Şelalenin ağaçların arasından akan suları çok hoşumuza gitse de, Gülen Kayalar ve Bataklık kısımlarını çok gerekli bulmadık, zamanınız kısıtlıysa oraları görmek yerine göllerin etrafında zaman geçirmenizi daha çok öneriyoruz.

Bütün göllere arabayla ulaşabilirsiniz ama keyifli bir orman yürüyüşü için parkta araba kullanmamanızı tavsiye ederiz. Yine de arabayla gezecekler için Büyükgöl’de bir otopark bulunuyor. Tahmin edersiniz ki telefon yolda da dahil olmak üzere her yerde çekmiyor ve insanı baya bir sinir ediyor. O yüzden haber vermeniz gereken birileri varsa es geçip onları merakta bırakmayın 😊

Fotoğraf çekmek için kullanabileceğiniz bir sürü güzel alan var. Zaten Yedigöller Milli Parkı bizce fotoğrafçılar için resmen cennet gibi. Sadece birkaç saatte bütün hafızayı doldurup ŞARJIMIZ BİTİYO!!!!!!!  diye çıldırdığımızdan fotoğraf falan çekecekseniz bir powerbank ya da ekstra pil almayı unutmayın. Aynı hatırlatmayı saklama alanlarınız için de yapalım, özellikle Iphoneların verdiği o lanet ‘’saklama alanınız dolmuştur ☹’’ uyarısı insanı deli ediyor. Buraya gelmeden galerinizde ne kadar gereksiz fotoğraf varsa silmeyi unutmayın. Fotoğraf çekmek, doğa yürüyüşü yapmak ve aşağıda detaylarını göreceğiniz kamp yapmak etkinliği dışında, Yedigöller’de yapabileceğiniz bir diğer aktivite de balık tutmak. Sanıyoruz ki göllerin bir tanesi dışında hepsinde balık tutmak serbest.

Kamp Mevzusu – Kampı nerede yapmak daha uygun olur?

Kamp alanı belirlemek baya önemli. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri piknik masalarından uzakta kamp yapmak. Günübirlik gelenler inanılmaz çok olduğu için insanların piknik heyecanının sesine uyanmak pek keyifli olmayacaktır diye tahmin ediyoruz ama tuvaletlerden çok da uzaklaşmayın 😊 Genellikle Nazlıgöl’ün çevresinde kamp yapanlar, Büyükgöl’ün çevresinde kamp yapanlara kıyasla da az oluyor. Dolayısıyla eğer öyle çok kalabalık olmasın istiyorsanız bunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Tabi ki hava koşulları da çok önemli, daha soğuk aylarda kamp kuracaksanız ağaçların daha bol olduğu yerleri tercih etmeniz üşümemeniz adına daha iyi olacaktır. İlk kez kamp yapmıyorsanız zaten bilirsiniz ama çadırınızda otururken veya yatarken daha rahat etmeniz amacıyla çadırınızı daha düz bir yere koymanız ve kurmadan önce altındaki çalıları taşları vs. temizlemeniz falan da dikkate almanız gereken ayrıntılardan.

Kamp için ne gerekir?

Öncelikle her ne kadar kampla ilgili çok da bilgi sahibi olmasak da, şimdi burada Yedigöller’i yazıp bu konuda bilgi vermemek biraz komik olur. Öncelikle çadırınızı nasıl kuracağınızı bilmeniz gerekir, eğer bilmiyorsanız veya kurmayı deneyip daha önce başaramadıysanız mutlaka bir bilenle gidin, yani orada çadırsız kalmayacağınızdan emin olun. Kendinize sağlam bir uyku tulumu edinmeyi sakın unutmayın çünkü geceleri ÇOK serin oluyor. Temiz su bulabileceğiniz çeşmeler bulunuyor, o konuda sıkıntı yaşamazsınız. Sabahları ateş yakmak kesinlikle yasak, akşamları ise varillerin içinde yakabiliyorsunuz. Hangi mevsimde giderseniz gidin, yağmura dayanıklı çadırınızın altına mutlaka bir branda götürün çünkü ne zaman yağmur yağacağı belli olmuyor. Eğer fırsatınız varsa gitmek için hafta içini tercih edin çünkü hafta sonları gerçekten deli kalabalık oluyor. Kapıda kilometrelerce uzanan araba kuyruğunun bir parçası olmayı hiç istemezsiniz bizce.

Özellikle yaz aylarında sinekten böcekten geçilmiyor, e doğal, ormandasınız sonuçta. Yanınıza mutlaka bir sinek/böcek kovucu alın, alerjisi olanlar da ilaçlarını almayı unutmasın. İyice anneniz gibi olduk…

Yedigöller’e ne zaman gidilir?

Aslında bakarsanız Yedigöller her mevsimde güzel. Biz sonbaharda gittiğimizde çok keyif almıştık çünkü her yer böyle sararmış yapraklarla doluydu, tam böyle filmlerde gördüğümüz sonbahar manzaralarının aynısıydı diyebiliriz rahatlıkla. Baktığınız her yerde farklı bir renk görüyorsunuz Yedigöller’in sonbaharında. Kış mevsiminde de karlarla kaplıyken eminim çok güzeldir fakat ormanda kafanıza göre hareket etmeniz veya kamp yapmanız pek rahat olmayacaktır diye düşünüyoruz. İlkbahar ve yaz aylarında da her zamanki gibi çok güzel gözükeceğine hiç şüphemiz yok ama bize kalırsa Yedigöller’in keyfi sonbaharda çıkar 😊

Yedigöller’de ne giyilir?

Aslında genelde yazılarımızda giyim konusunda pek bir yorumda bulunmuyoruz ama burada özellikle söylemek istediğimiz bir şey var : Göllerin güzelliğine, orada çekilebileceğiniz fotoğrafların hayaline aldanıp üzerinize spor kıyafetlerden başka; ayağınıza da spor ayakkabılardan başka bir şey giymenizi kesinlikle önermiyoruz. Eğer kampa gidiyorsanız da sabah erken saatlerde ve geceleri Yedigöller’in çok soğuk olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Ağustos’un ortasında bile buraya kampa gitseniz, sabaha karşı uyanıp kendinizi tir tir titrerken bulmanız çok da uzak bir ihtimal değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü